Opony pneumatyczne i superelastyczne

W wózkach widłowych stosowane są opony dętkowe, które nakładane są na dwa typy felg: felgi skręcane oraz felgi pierścieniowe. Do opon stosuje się dętki specjalnie, przeznaczone do opon przemysłowych. Wypełniane są powietrzem w ilości zgodniej rozmiarem i zaleceniami producenta opony. Łatwy montaż opon pneumatycznych na felgi skręcane stanowi duży plus. Możliwy jest do wykonania bez użycia specjalistycznych urządzeń.

Opony superelastyczne inaczej zwane oponami pełnymi, nie posiadają dętki. Całość ich przekroju stanowi guma. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy oponę praktycznie bezawaryjną ponieważ nie ma możliwości przebicia takiej opony. Zwiększona żywotność pozwala na długa eksploatacje a dodatkowo możliwość korygowania bieżnika zapewnia odpowiednią przyczepność. Co jest bardzo ważne w pracy wózka widłowego opona superelastyczna jest bardzo stabilna, dzięki temu zwiększone jest bezpieczeństwo nie tylko przewożonych towarów ale również operatora.

Minusem opon superelastycznych jest pomniejszona amortyzacja wózka, dużo większe siły działają na zawieszenie, co skraca jego żywotność. Również montaż opon superelastycznych może stanowić problem ponieważ możliwy jest do wykonania jedynie przy użyciu specjalistycznej prasy.

Dodaj komentarz